Vajinusmus Nedir ?

Vajinismus, mutlu bir beraberlik umuduyla bir araya gelen çiftleri belki de en fazla üzen, inciten hastalıklardandır.

VAJİNİSMUS NEDEN OLUR? VAJİNİSMUS SEBEPLERİ NELERDİR?

Çift cinsel ilişki yaşama isteği içinde olduğu halde, kadında pelvik kasların istemsiz kasılması ile cinsel ilişki ağrılı olur veya gerçekleşemez. Çoğu zaman bacak kasları da kasılıp, kadın sanki büyük bir tehlike varmış gibi kendini koruma davranışı içine girer, erkeği iterek kendini geri çeker. Bu tamamen istemsiz bir davranıştır, korunma refleksidir. Duygusal ve fiziksel yakınlaşmanın ardından cinsel ilişkinin bu şekilde hüsranla sonlanması çifti üzer. Hayal kırıklığı ve şaşkınlıkla ağrılı cinsel ilişki yaşayan kadın; Neden ağrılı cinsel beraberlik olur? Ben vajinismus muyum? Vajinismus sebepleri nelerdir? Vajinismus doktoru kimdir? Vajinismuslu kadının çocuğu olur mu? Vajinismusu yenenler var mı? Vajinismusun üstesinden gelebilir miyim? Ve daha pek çok soru kafasında olarak, sıkıntılı günler geçirir.

 

Çift genelde başkalarıyla paylaşmakta zorluk çektiği bu problemi önce kendi halinde çözmeye çalışır. Uyuşturucu kremler veya alkol ile vajinismusu çözmek mümkün olmayınca bazen içine kapanıp yıllarca acı çeker. Cinsel terapiste başvurarak kolaylıkla çözümleyecekleri bu problemi, maalesef tedaviye başvurmadıkları için yıllarca yaşayan çiftler var. Yıllardan sonra tedavi için başvuranlar, vajinismusun tedavisi bu kadar kolay mıymış, biz yıllarca boşuna acı çekmişiz diyerek, bir yandan hayıflanıyor, bir yandan da yıllardan sonra ulaştıkları mutlu keyifli beraberliklerinin tadını yaşıyorlar.

Vajinismus

VAJİNİSMUS NEDEN OLUR? VAJİNİSMUS SEBEPLERİ NELERDİR?

Vajinismusun sebepleri çok değişken olabilir. Toplumun cinsellikle ilgili olumsuz değer yargıları, cinselliğini yaşayan kadına kötü gözle bakması, bekaret kaybı ile ilgili olumsuz düşünceler, ilk gece ağrı ve kanama ile ilgili korkulu hikayeler, çiftin mutlu keyifli yaşaması beklenen ilk geceyi bir kabusa çevirebilir. Aile içi dinamiklerdeki bozukluklar, olumsuz baba kız ilişkisi, kız çocuğuna değer vermeyen aile yaklaşımı, taciz gibi olaylar vajinismusta altta yatan sebep olabilir.

 

VAJİNİSMUS NEDEN OLUR? VAJİNİSMUS SEBEPLERİ NELERDİR?

Vajinismus tedavisi çiftin beraberce, cinsel terapist olan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurması ile başlar. Kliniğimizde vajinismus tedavisi yaparken ayrıntılı bir hikaye alıp, çifti tanıyoruz. Her hastanın ve çiftin dinamiği farklı olduğu için, her hasta biricik olduğu için, kişiye özel tedaviyi esas alıyoruz. Tedavi ile ilgili ücret bilgisini ilk görüşme ve değerlendirme sonrasında verebiliyoruz.

Cinsel ilişkinin gerçekleşmesine engel bir anatomik bozukluk olup olmadığını anlamak için hipnoterapi teknikleri ile de hastayı rahatlatarak, jinekolojik açıdan hastayı nazikçe değerlendiriyoruz. Bu şekilde vajinismuslu hastanın muayenesi çok daha rahat oluyor. Muayene esnasında vajinismusun derecesi belirlenip, çifte tedavi süreci ile ilgili bilgi veriyoruz. Tedavi hastalığın derecesine göre genelde 1 veya 3 günde sonuçlanıyor. Tıbbi hipnozun bilişsel davranışçı terapi teknikleri ile birlikte kullanılması, tedavi süresini çok kısaltıyor. Sonrasında gülen gözlerle cinsel ilişki yaşadığını söyleyen mutlu çift bizler için en büyük ödül. Bir süre sonra gebe kalmaları, sonrasında da doğum yapıp bebekleri ile ziyarete gelmeleri paha biçilmez.

Vajinismus kolaylıkla tedavisi olan bir hastalıktır. Hakettiğiniz mutlu, keyifli beraberlikleri yaşayabilmek için, tedavinizi ertelemeyin.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoterapinin Yeri

Doğduğumuz günden itibaren, hatta son çalışmalara göre anne karnındaki dönemimizden itibaren yaşadığımız olumlu veya olumsuz tüm anılarımız ve o anıları yaşarken hissettiklerimiz zihnimiz tarafından kayıt altına alınır. Bunlar bizi biz yapan kayıtlardır. Ancak biz genelde 7-9 yaş altında yaşadığımız bu anıların çoğunu hatırlamayız. Kayıtlar bilinç altı veya bilinç dışı olarak adlandırılan zihin bölümündedir.
Kişi çocukluk döneminde yaşadığı olaylarda yaşadığı duyguları ifade edememiş, kaygılarını paylaşamamış veya ihtiyacı olan cevapları alamamış olabilir. O dönemde yaşadığı olumsuz olaylardakine benzer duyguları yaşatan olaylarda şiddeti gittikçe artan tepkiler vermeye başlar. Çocukluk döneminde problemleri çözmek için kullandığı yöntemler, yetişkin dönemde işine yaramayıp, problemi daha sıkıntılı yaşamasına sebep olabilir. Zaman içinde kendi ihtiyacına göre kişinin problem çözme yöntemlerinde uygun gördüğü revizyonu yapması tedaviyi sağlar. Bu arada olayı yaşarken olan olumsuz duygularını boşaltıp, olayın kendisine sağladığı tecrübeleri ileride kendini koruması amacıyla avantaja çevirebilir.
Ülkemizde yetişen her kız çocuğunda cinsellikle ilgili olumsuz anıların olması ihtimali çok yüksektir. Kız çocuğu genital bölgeyi korunması, kollaması gereken, dokunulması yasak bir alan olarak algılar. Evlenmeden önce cinsellikle ilgili konuşması bile ayıplanırken, nikah töreninin gecesinde cinsel ilişki yaşaması beklenir. Zihin yıllarca ayıp, günah olarak algıladığı bir olayı, bir gecede olumlu bir olaya çeviremez ve yıllardır alıştığı şekilde korumaya devam eder. Bacaklarını kapatarak, eşini iterek, acı duyarak sıkıntılı bir süreç başlar. Bu süreç uzadıkça, bu olumsuz duygular perçinlenir.
Hipnoterapi kişinin partneriyle huzurlu, mutlu bir cinsel beraberlik yaşaması açısından eski olumsuz duygularının boşaltılması, eşi ile cinsel beraberliği yaşamanın keyifli, mutlu ve güvenli bir durum olduğunun algılanması, olayın çözüm tekniklerinin revizyonu açısından çok kıymetli bir yolculuktur. Tedavide Bilinçli Hipnoz (Tıbbi Hipnoz) tekniği kullanılır. Kişi istediğinde konuşur, tedavi sırasında her şeyin farkındadır ve unutmaz. Sadece odaklanarak problemini çözmeyi tercih eder.
T.C. yasalarında hipnoterapi sadece T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimler sonucu Hipnoterapist sertifikasyonu alan hekim, diş hekimi (kendi alanında kullanmak üzere) ve psikologlar tarafından uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.
Bir jinekolog ve hipnoterapist olarak vajinismus hastalarımın tedavisinde çok etkili olan ve tedavi süresini kısaltan bu kıymetli tedavi yöntemini büyük bir mutlulukla kullanıyorum.

Vajinismus Başarı Öyküleri